CDQ2KA40-30DZ-M9PV
Product ID:392487
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KA40-30DZ-M9PV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size provides strong and reliable linear motion force.
  • 3Solid-state PNP auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 44-side auto switch mounting groove (for 桅32-桅63) offers flexible installation options.
  • 5Standard 30mm stroke with both ends tapped for versatile mounting configurations.
Product Details
CDQ2KA40-30DZ-M9PV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ63 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm