CDQ2KA40-35DZ-M9PM
Product ID:393198
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KA40-35DZ-M9PM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection with compatible sensors.
  • 2Solid-state auto switch (M9PM) with PNP output and indicator light for easy monitoring.
  • 340 mm bore size and 35 mm stroke for robust performance in automation systems.
  • 4Dual-port Rc/M threaded design for flexible installation and airflow control.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2KA40-35DZ-M9PM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm