CDQ2KA40-50DMZ-M9BW
Product ID:384257
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KA40-50DMZ-M9BW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 240mm bore size and 50mm stroke for optimal performance in automation tasks.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rod end male thread for secure and versatile mounting options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for reliable pneumatic connections.
Product Details
CDQ2KA40-50DMZ-M9BW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm