CDQ2KB12-5DCZ-XC8
Product ID:392886
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KB12-5DCZ-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 212mm bore size provides optimal force for compact applications.
  • 35mm standard stroke ensures precise linear motion control.
  • 4Rubber bumper reduces impact noise and extends cylinder life.
  • 5Adjustable stroke feature allows customization for specific needs.
Product Details
CDQ2KB12-5DCZ-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm