CDQ2KB20-5DZ-XC8
Product ID:384187
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2KB20-5DZ-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 220mm bore size with 5mm standard stroke for precise linear motion.
  • 3Adjustable stroke (XC8 option) for flexible application requirements.
  • 4Through-hole mounting (B style) ensures secure and stable installation.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2KB20-5DZ-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm