CDQ2KB40-20DMZ-M9BWSDPC
Product ID:393068
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KB40-20DMZ-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Pre-wired M9BWSDPC auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and flexible mounting options.
  • 5Dual-sided auto switch mounting groove (Z) for convenient sensor placement.
Product Details
CDQ2KB40-20DMZ-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm