CDQ2KB50-15DZ-M9BAL
Product ID:384294
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KB50-15DZ-M9BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 15mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Water-resistant 2-color indicator auto switch with 3m lead wire for durability.
  • 4Through-hole mounting style ensures easy and secure installation.
  • 5Solid-state auto switch with DC24V compatibility for reliable performance.
Product Details
CDQ2KB50-15DZ-M9BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 50 mm