CDQ2KF40-100DZ-M9PAV
Product ID:384300
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KF40-100DZ-M9PAV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 3Rod side flange style (F) ensures secure and stable mounting.
  • 4Standard stroke of 100mm for versatile industrial applications.
  • 5Dual auto switch mounting grooves (Z) for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2KF40-100DZ-M9PAV
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm