CDQ2KF40TF-75DZ
Product ID:392462
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KF40TF-75DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Rod-side flange style for secure and stable mounting.
  • 340mm bore size provides optimal force for industrial applications.
  • 4Standard 75mm stroke for precise linear motion control.
  • 5Auto-switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2KF40TF-75DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm