CDQ2KF63-100DZ
Product ID:392640
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KF63-100DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Rod side flange style (F) ensures secure and stable mounting.
  • 363mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 4Standard 100mm stroke provides precise linear motion control.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows flexible sensor installation on multiple sides.
Product Details
CDQ2KF63-100DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm