CDQ2KG40-80DZ-M9BWZ
Product ID:301054
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KG40-80DZ-M9BWZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 80mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Head flange mounting style ensures secure and easy installation.
  • 4Auto switch with 2-color indicator and 5m lead wire for convenient monitoring.
  • 5Durable design with standard rod end female thread for versatile use.
Product Details
CDQ2KG40-80DZ-M9BWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm