CDQ2KL63-50DZ-M9BL
Product ID:301071
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KL63-50DZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Foot mounting style ensures stable and secure installation.
  • 5Dual-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2KL63-50DZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm