CDQ2KWA40-30DZ-M9PMAPC
Product ID:384487
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KWA40-30DZ-M9PMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 240mm bore size and 30mm stroke for optimal force and movement in compact spaces.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and connectivity.
  • 4Durable construction with both ends tapped style for versatile mounting options.
  • 5Pre-wired with a 1m lead wire and supports DC5V, 12V, and 24V for flexible power options.
Product Details
CDQ2KWA40-30DZ-M9PMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm