CDQ2KWA40TN-10DZ
Product ID:392716
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KWA40TN-10DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and precise linear motion.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 4Standard 10mm stroke for compact and efficient operation.
  • 5Tapped ends on both sides for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2KWA40TN-10DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm