CDQ2KWB16-20DMZ-M9NL
Product ID:301048
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KWB16-20DMZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 216mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output for easy integration into control systems.
  • 4Rod end male thread for secure mounting and compatibility with various setups.
  • 5Durable construction with through-hole mounting for stability and longevity.
Product Details
CDQ2KWB16-20DMZ-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm