CDQ2KWL40TN-50DZ
Product ID:384443
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KWL40TN-50DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides optimal force for industrial applications.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 4Foot mounting style (L) offers stable and versatile installation options.
  • 5Auto switch mounting grooves (Z) allow flexible sensor placement on multiple sides.
Product Details
CDQ2KWL40TN-50DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm