CDQ2L100-40DZ
Product ID:301017
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L100-40DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2100mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 3Standard 40mm stroke ensures consistent and reliable operation.
  • 4Foot-style mounting (L) provides stable and secure installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2L100-40DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm