CDQ2L100TF-300DCZ
Product ID:392753
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L100TF-300DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3100mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact and noise during operation.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2L100TF-300DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 100 mm