CDQ2L12-10DCMZ-A93
Product ID:384192
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2L12-10DCMZ-A93
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 10mm standard stroke for compact and precise motion control.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread (CM) for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Dual-sided auto switch mounting groove (Z) for versatile sensor placement options.
Product Details
CDQ2L12-10DCMZ-A93
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm