CDQ2L16-5DMZ-M9BV
Product ID:384545
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L16-5DMZ-M9BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact 16mm bore size with a standard 5mm stroke for tight spaces.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation.
  • 4Foot-style mounting (L) and male rod end thread (M) for easy installation.
  • 5DC24V-compatible auto switch with 0.5m lead wire for flexible wiring.
Product Details
CDQ2L16-5DMZ-M9BV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm