CDQ2L20-10DMZ-M9BVZ
Product ID:392572
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-10DMZ-M9BVZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 10mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and feedback.
  • 4Foot mounting style (L) and rod end male thread (M) for versatile installation.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for secure pneumatic connections.
Product Details
CDQ2L20-10DMZ-M9BVZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm