CDQ2L20-30DCMZ-A73
Product ID:301020
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-30DCMZ-A73
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220 mm bore size and 30 mm stroke for versatile industrial applications.
  • 3Includes reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V/AC100V).
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor installation.
Product Details
CDQ2L20-30DCMZ-A73
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm