CDQ2L20-30DCMZ-J79WL
Product ID:301005
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-30DCMZ-J79WL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Rubber bumper and male rod end thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 42-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy installation and monitoring.
  • 5Dual-side auto switch mounting groove (12-25mm) for convenient sensor placement.
Product Details
CDQ2L20-30DCMZ-J79WL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm