CDQ2L20-30DMZ-M9PWZ
Product ID:384319
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-30DMZ-M9PWZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220 mm bore size and 30 mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and flexible mounting options.
  • 55m lead wire and multi-voltage support (DC4.5~28V) for broad compatibility.
Product Details
CDQ2L20-30DMZ-M9PWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm