CDQ2L20-40DZ-M9BWL
Product ID:300994
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-40DZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 32-color indicator auto switch with solid-state technology for precise control.
  • 4Foot mounting style (L) for easy installation and stability.
  • 5DC24V-compatible auto switch with 3m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2L20-40DZ-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm