CDQ2L20-50DMZ-A73L
Product ID:301012
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-50DMZ-A73L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Foot mounting style (L) ensures stable and secure installation.
  • 320mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Reed auto switch (A73L) with indicator light for easy monitoring (DC24V/AC100V).
  • 5Rod end male thread (M) for flexible attachment options.
Product Details
CDQ2L20-50DMZ-A73L
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm