CDQ2L20-50DMZ-F7P
Product ID:301004
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-50DMZ-F7P
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 50mm stroke for reliable linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output (3-wire) for easy integration.
  • 4Rod end male thread (M) for secure mounting and compatibility.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for leak-free performance.
Product Details
CDQ2L20-50DMZ-F7P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm