CDQ2L20-50DMZ-M9B
Product ID:393189
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-50DMZ-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220 mm bore size and 50 mm stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with DC24V compatibility for easy integration.
  • 4Rod end male thread (M) for secure mounting and stability.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible installation.
Product Details
CDQ2L20-50DMZ-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm