CDQ2L32-300DCZ-M9BSAPCS
Product ID:383987
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2L32-300DCZ-M9BSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection, enhancing automation efficiency.
  • 2Double-acting action ensures reliable and consistent performance in both directions.
  • 3Equipped with a solid-state auto switch (M9BSAPC) for easy installation and accurate sensing.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
Product Details
CDQ2L32-300DCZ-M9BSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm