CDQ2L32-30DZ-M9P
Product ID:300906
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L32-30DZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet (D) for reliable position sensing in automation systems.
  • 232mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch (M9P) with PNP output and indicator light for easy monitoring.
  • 4Foot-style mounting (L) ensures stable and secure installation.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) supports flexible sensor placement on 2 or 4 sides.
Product Details
CDQ2L32-30DZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm