CDQ2L32-60DZ-F7BAL
Product ID:392904
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L32-60DZ-F7BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 232mm bore size and 60mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Water-resistant 2-color indicator auto switch (F7BAL) for durability in harsh environments.
  • 4Foot-style mounting (L) ensures easy and secure installation.
  • 5Solid-state auto switch with 3m lead wire and DC24V compatibility for versatile use.
Product Details
CDQ2L32-60DZ-F7BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm