CDQ2L40-100DCZ-M9PSAPC
Product ID:384498
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-100DCZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 100mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) ensures smooth operation and reduced noise.
  • 4Solid-state auto switch (M9PSAPC) with M8-3 pin connector for easy installation.
  • 5Pre-wired with 0.5m lead wire and supports DC5V, 12V, 24V for flexible voltage compatibility.
Product Details
CDQ2L40-100DCZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm