CDQ2L40-100DCZ-XC92
Product ID:392819
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-100DCZ-XC92
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 240mm bore size and 100mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Dust-resistant design (XC92) ensures durability in harsh environments.
  • 4Rubber bumper (Body Option C) reduces impact noise and vibration.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2L40-100DCZ-XC92
Made To Order
Dust Resistance Actuator
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm