CDQ2L40-100DZ-D-A93L
Product ID:392867
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-100DZ-D-A93L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240 mm bore size and 100 mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Type A mounting bracket with joint for flexible installation options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for secure connections.
Product Details
CDQ2L40-100DZ-D-A93L
Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm