CDQ2L40-150DCZ-F7BAL
Product ID:301026
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-150DCZ-F7BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 5Standard 150mm stroke and 40mm bore size for versatile industrial applications.
Product Details
CDQ2L40-150DCZ-F7BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm