CDQ2L40-150DCZ-M9PSAPC
Product ID:301024
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-150DCZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Double-acting design ensures efficient forward and return strokes for versatile applications.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with magnetic sensors for precise position detection.
  • 34-sided auto switch mounting groove provides flexible installation options for sensors.
  • 5Rubber bumper cushioning ensures smooth operation and reduces impact noise at stroke ends.
Product Details
CDQ2L40-150DCZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm