CDQ2L40-20DZ-M9BSDPC
Product ID:392989
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-20DZ-M9BSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy installation and reliable operation.
  • 340mm bore size and 20mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 4Pre-wired with a 0.5m lead wire and DC24V compatibility (10~28V range).
  • 5Foot-style mounting design for secure and flexible installation options.
Product Details
CDQ2L40-20DZ-M9BSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm