CDQ2L40-25DCMZ-M9BSDPC
Product ID:392786
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-25DCMZ-M9BSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240mm bore size with 25mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 4Pre-wired solid-state auto switch (M9BSDPC) with M12-4 pin connector for easy installation.
  • 5Dual-side auto switch mounting grooves for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2L40-25DCMZ-M9BSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm