CDQ2L40-25DCZ-XC85
Product ID:392583
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-25DCZ-XC85
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm stroke for reliable and efficient operation.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) ensures smooth and quiet cylinder movement.
  • 4Food-grade grease (XC85) compliant for use in food machinery applications.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows flexible sensor placement on multiple sides.
Product Details
CDQ2L40-25DCZ-XC85
Made To Order
Food Machine Grease Specifications
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm