CDQ2L40-50DZ-XC6
Product ID:392492
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-50DZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 3Stainless steel components (retaining ring, piston rod, rod end nut) for enhanced durability.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
  • 5Foot-style mounting (L) for secure and stable attachment in various setups.
Product Details
CDQ2L40-50DZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm