CDQ2L40-75DMZ-A73
Product ID:301035
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-75DMZ-A73
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240 mm bore size and 75 mm stroke for versatile industrial applications.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and flexible mounting options.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for high-pressure performance.
Product Details
CDQ2L40-75DMZ-A73
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm