CDQ2L40-75DMZ-A73H
Product ID:301033
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-75DMZ-A73H
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 75mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 4Reed auto switch with indicator light (A73H) for precise control and monitoring.
  • 5Durable foot-style (L) mounting design for stable installation in various setups.
Product Details
CDQ2L40-75DMZ-A73H
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm