CDQ2L40F-50DZ-M9BWSAPC
Product ID:384279
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40F-50DZ-M9BWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 240 mm bore size and 50 mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9BWSAPC) with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Foot-style mounting (L) for secure and flexible installation options.
  • 5Dual-sided auto switch mounting groove (Z) for convenient sensor placement.
Product Details
CDQ2L40F-50DZ-M9BWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Built-in One-touch Fittings
Bore Size
Bore Size 40 mm