CDQ2L40TF-125DCZ
Product ID:392761
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40TF-125DCZ
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2125mm standard stroke ensures precise and reliable motion control.
  • 3Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 4Built-in magnet enables easy integration with auto switches.
  • 5Rubber bumper cushioning reduces impact and noise during operation.
Product Details
CDQ2L40TF-125DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm