CDQ2L40TN-100DMZ-M9B
Product ID:300911
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40TN-100DMZ-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240mm bore size and 100mm stroke for powerful and consistent performance.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Solid-state auto switch with DC24V compatibility for easy integration.
  • 5Foot mounting style provides stability and flexibility in installation.
Product Details
CDQ2L40TN-100DMZ-M9B
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm