CDQ2L40TN-100DMZ-M9PASDPC
Product ID:384348
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40TN-100DMZ-M9PASDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 3Water-resistant auto switch with pre-wired connector for easy installation.
  • 4Rod end male thread (M) provides versatile mounting options.
  • 5Solid-state auto switch with 2-color indicator for clear operational feedback.
Product Details
CDQ2L40TN-100DMZ-M9PASDPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm