CDQ2L40TN-100DZ-M9PL
Product ID:384541
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40TN-100DZ-M9PL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output for reliable signal transmission.
  • 4Foot mounting style provides stability and easy installation.
  • 5Standard 100mm stroke suitable for a wide range of industrial applications.
Product Details
CDQ2L40TN-100DZ-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm