CDQ2L40TN-75DZ-M9PM
Product ID:392943
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40TN-75DZ-M9PM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free air connections.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output for reliable signal transmission.
  • 4Standard 75mm stroke for versatile industrial applications.
  • 5Durable foot-style mounting for stable and secure installation.
Product Details
CDQ2L40TN-75DZ-M9PM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm