CDQ2L40TN-75DZ-M9PWVMDPC
Product ID:384226
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2L40TN-75DZ-M9PWVMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 75mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free air connections.
  • 4Solid-state auto switch with pre-wired M12-4 pin connector for easy installation.
  • 52-color indicator and 3-wire (PNP) configuration for clear status monitoring.
Product Details
CDQ2L40TN-75DZ-M9PWVMDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm