CDQ2L50-15DZ-E-M9PWSDPC
Product ID:392700
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-15DZ-E-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 250 mm bore size and 15 mm standard stroke for reliable linear motion.
  • 3Pre-wired M9PWSDPC auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 4Type B mounting bracket with joint for flexible and secure mounting options.
  • 5Solid-state auto switch with PNP output and 0.5m lead wire for seamless integration.
Product Details
CDQ2L50-15DZ-E-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm